Rzeczy, które ludzie lubią

KARAMUZ to firma założona przez Justynę Karamuz. Zajmujemy się projektowaniem i tworzeniem rzeczy codziennego użytku z ceramiki.

Projektujemy

Projektujemy rzeczy, które pięknie wyglądają, są potrzebne i wygodne. Takie, które będziesz lubić.

Projektowanie to więcej niż kartka papieru, linijka czy komputer. To proces, który wymaga prób i błędów, tworzenia prototypów i używania ich, robienia dwóch kroków do przodu i jednego do tyłu.

Zgodnie z tymi założeniami Justyna Karamuz zaprojektowała Slowpresso, czyli ceramiczny zestaw do parzenia kawy oparty na pomyśle Stefana Karamuza. W ten sam sposób podchodzimy do projektów, z którymi zgłaszają się do nas klienci.

Justyna Karamuz projektowania nauczyła się pracując w branży nowych technologii. Wymyślała serwisy internetowe, rysowała makiety, sprawdzała czy istniejące rozwiązania są wygodne dla użytkowników i czy zarabiają na siebie. Była jednym z pierwszych w Polsce specjalistów UX (User Experience). W końcu zdecydowała, że to czego się nauczyła, chce wykorzystać w pracy z przedmiotami codziennego użytku.

Zamieniamy błoto w złoto

Kochamy ceramikę. To nasz ulubiony materiał.

Justyna Karamuz uczyła się ceramiki w latach 2004-2014 w Ośrodku Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej Stanisława Tworzydło. Od roku 2007-go jeste członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa. W grudniu 2015 otworzyła pracownię na warszawskim Mokotowie.

Korzystamy z dwóch metod tworzenia kształtów: odlewania z formy i toczenia na kole garncarskim. Toczenie jest najtrudniejszą z technik ceramicznych, wymaga wielu lat nauki, wysiłku fizycznego i psychicznego. Wykorzystujemy ją do tworzenia limitowanych serii unikatowych prac oraz do prototypowania.

Dzielimy się wiedzą

Uważamy, że wymiana doświadczeń i umiejętności powoduje, że wszyscy zyskują. Uważamy, że żeby wzbudzić zainteresowanie jakościową i unikatową ceramiką, trzeba o niej dużo opowiadać.

Dlatego na naszym blogu znajdziecie artykuły opisujące historię naszych projektów, sukcesów i porażek. Tłumaczymy też różne pojęcia związane z technologią wytwarzania ceramiki.

Od 2014-go roku Justyna Karamuz prowadzi letnie warsztaty ceramiczne w Ponurzycy. Uczy lepienia, toczenia, szkliwienia i wypalania. Pomaga uporządkować wiedzę o ceramice, tłumaczy kiedy glina pęka i jak dobrać odpowiedni materiał do wybranej techniki. Plener trwa zawsze tydzień, w grupie jest około ośmiu osób.

Artykuły o projektowaniu, ceramice i biznesie:

Slowpresso – udział kosztów w cenie produktu

Własny produkt fizyczny – ile to kosztuje

Poradnik dla projektantów, rzemieślników i małych firm  Masz pomysł na własny produkt fizyczny, chcesz zrobić coś od zera, wprowadzić na rynek przedmiot, który będzie piękny i użyteczny i który pozwoli Ci zarobić? Przeczytaj ten wpis i skorzystaj z mojego...

Klątwa drobnych poprawek

Nazywam się Justyna Karamuz, razem z moim tatą wymyśliliśmy Slowpresso, czyli ceramiczny zaparzacz do kawy, w którym bez pośpiechu i bez skomplikowanych procedur zrobisz smaczną i mocną kawę. Ten artykuł opowiada o naszych przygodach przy wprowadzaniu Slowpresso do...

Slowpresso – od prototypu do gotowego produktu

Toczone na kole naczynia ceramiczne potraktowałam jako prototypy Slowpresso. Opisuję jak gotowy produkt różni się od prototypów i z czego wynikają te różnice. Slowpresso to ceramiczny zaparzacz do kawy. Urządzenie wymyślone przez mojego tatę, zaprojektowane przeze...

Mój pomysł na biznes – jak łączyć rękodzieło z projektowaniem

Ponad rok temu zaczęłam pracować nad ceramicznym zaparzaczem do kawy. Na podstawie pomysłu mojego taty powstał trzyczęściowy zestaw, który nazwaliśmy Slowpresso. Stwierdziliśmy, że to nie tylko fajny przedmiot, ale też dobry pomysł na biznes. Dlatego przez kilka...

Jak pokochałam porażki, czyli czego robienie ceramiki nauczyło mnie o życiu, biznesie i robieniu projektów.

Nazywam się Justyna Karamuz. Przez wiele lat pracowałam w branży nowych technologii, moją specjalnością było projektowanie stron i aplikacji internetowych, odpowiadałam za UX i produkt. W tym czasie robienie ceramiki było moim hobby, odskocznią i rozrywką. Kiedy...

Napisz do nas

Odpowiadamy na wszystkie maile.

Czasem trzeba chwilę poczekać, bo mamy ręce w glinie.