Po raz kolejny zapraszam na letnie warsztaty w ramach działalności Ośrodka Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej. Rok temu prowadziłyśmy z Anią Włodarczyk plener herbaciano-ceramiczny. Teraz zapraszam warsztaty, których głównym tematem jest projektowanie ceramiki.
Przygotowując program mojego „turnusu” myślałam intensywnie o tym jaka powinna być jego specyfika i co jest ważne w nauce ceramiki. Dotarło do mnie, że powinnam podzielić się projektowym podejściem do ceramiki i metodami, które stosuję w swojej pracy.
Adepci nauk ceramicznych często doświadczają tego, że gotowa praca jest zupełnie inna niż idea początkowa. W trakcie lepienia materiał przejmuje nad nami władzę i sam decyduje czym się stanie. Efekt może być wspaniały lub całkowicie nas zawieść, często dzieje się to drugie. Można to zminimalizować poświęcając trochę więcej czasu na obmyślanie koncepcji, szkicowanie i robienie szybkich prototypów. To się sprawdza i przynosi bardzo fajne efekty.
Właściwie każdy, kto zaczyna naukę ceramiki robi na początku „babole”… Dają dużo radości, bo pierwszy raz własnymi rękami zrobiliśmy coś wiecznego. Ale, żeby robić rzeczy piękne i wyglądające pro, wcale nie trzeba być zawodowym ceramikiem. Stosując podejście projektowe i mogąc się konsultować z bardziej doświadczonymi kolegami można tworzyć eleganckie przedmioty już z podstawową znajomością gliny.
Dlatego tego lata zapraszam na pierwsze, eksperymentalne, plenerowe warsztaty z projektowania ceramiki!
Program warsztatów
- (dla początkujących) nauka podstawowych technik tworzenia kształtów z ceramiki: 3 wybrane techniki i jak je wykorzystać, by nasze prace wyglądały profesjonalnie
- projektowanie przedmiotów z ceramiki: zaczynanie od koncepcji, szkicowanie pomysłów i wzajemne konsultacje na etapie rysunków
- szybkie prototypowanie: wykorzystanie małych glinianych „modeli” w procesie projektowym
- wypalanie ceramiki w piecu gazowym lub drzewnym, wypały Raku – 楽
- (dla zaawansowanych) projektowanie pod kątem sprzedaży: jak planować i co robić, żeby piękne ceramiczne przedmioty nie zalegały w naszej piwnicy
Szczegółowy program tygodniowej nauki będę ustalać z każdym indywidualnie. Koncepcja pleneru jest nowa i eksperymentalna, jestem bardzo ciekawa waszych opinii i wszelkich sugestii!
Kiedy i gdzie
20-25 (poniedziałek – sobota) lipca 2015 w Ponurzycy pod Warszawą
Dla kogo
Dla każdego, kto chce połączyć odpoczynek w pięknym miejscu z nauką ceramiki. Zapraszam osoby z doświadczeniem w ceramice i tych, którzy nigdy nie próbowali nic ulepić. Osoby początkujące zachęcam do przyjścia wcześniej na kilka lekcji w Ośrodku Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej w maju lub czerwcu.
Liczba uczestników: do 8 osób.
Informacje praktyczne
- zajęcia odbywają się w letniej pracowni Stanisława Tworzydło
- noclegi na miejscu, w gospodarstwie agroturystycznym Jerzego Szymczaka
- posiłki gotujemy sami lub zamawiamy
- koszt warsztatów i szczegóły z nimi związane podaję mailem
Jeśli od projektowania ceramiki bardziej cię interesuje połączenie ceramiki i herbaty to Ania Włodarczyk zaprasza na plener ceramiczno-herbaciany od 13 do 18 lipca 2015. Więcej informacji również na priv.
Zapisy i pytania: karamuz.pl@gmail.com
A w zeszłym roku było tak:
Więcej zdjęć z pleneru herbaciano-ceramicznego na blogu Ani Włodarczyk.