Slowpresso – nasz pomysł na kawę

Slowpresso to ceramiczny zestaw do przelewowego parzenia kawy. Działa inaczej niż drogie i duże ekspresy, ale parzy się w nim kawę mocną i wyrazistą. Małą czarną, którą można wypić w takiej formie lub przygotować z niej swoją ulubioną kawę latte lub americano.

Projekt tworzą Stefan i Justyna Karamuz, ojciec i córka.

Justyna Karamuz

Projektantka i ceramiczka

Wiele lat pracowała w branży nowych technologii, zanim zdecydowała, że ceramika to jej sposób na życie. Uwielbia dobrą kawę i herbatę, wiele inspiracji czerpie z dalekowschodnich tradycji  ceramicznych i herbacianych. Funkcja i użyteczność są dla niej równie ważne, co estetyka i jakość wykonania.

Stefan Karamuz

Miłośnik kawy i umysł ścisły

Fizyk z wykształcenia, który od wielu lat pracuje w branży IT. W każdej dziedzinie, którą się zajmuje, szuka prostych i dobrych rozwiązań. Lubi dobrą i mocną kawę, od wielu lat szukał swojego sposobu na jej przygotowywanie. W końcu wymyślił metodę, którą nazwaliśmy Slowpresso. 

Skąd się wziął pomysł na Slowpresso?

Z potrzeby picia dobrej kawy! Dzięki Slowpresso w końcu możemy się napić takiej kawy, jaką lubimy najbardziej. Czyli dużo mocniejszej niż kawy z dripów, o zawiesistej konsystencji, a jednocześnie  mającej w smaku wszystkie te ciekawe nuty, słodkości i kwasowości, na których uzyskanie pozwala tylko metoda przelewowa.

Gdzieś po drodze ukuło się nam hasło “dobra kawa bez pośpiechu” i to jest druga przyczyna dla której zajęliśmy się tym tematem. Bo Slowpresso to też filozofia, która mówi, że kawa to nie tylko smak i aromat, ale też czas na odpoczynek. Domowy rytuał, który można dzielić z bliskimi. “Slow” w Slowpresso nie dotyczy czasu parzenia, tylko oznacza, że można się na chwilę zatrzymać, zwolnić. Nie tylko w biegu zalać neskę lub szybko wrzucić kapsułkę do ekspresu.

Pomysł dojrzewał od dawna. Stefan, który bardzo lubi dobrą kawę, przez lata dopracowywał metodę parzenia. w 2010 roku wymyślił, że sitko można zrobić z ceramiki i poprosił Justynę o jego zrobienie. Po pewnej ilości prób i prototypów, powstała seria kilku sitek, których używał w domu, pracy i na spotkaniach z przyjaciółmi. Kawa bardzo im smakowała, nazywali ją „kawą Stefana”.

Justyna przez ostatnie dziesięć lata pracowała w branży nowych technologii, odpowiadała za użyteczność stron i aplikacji i zarządzała zespołem projektantów.  Ceramiki uczyłam się dla przyjemności, po godzinach. Od jesieni 2015 ma pracownię na Warszawskim Mokotowie, gdzie projektuje i tworzy przedmioty codziennego użytku z ceramiki. W tej chwili jej najważniejszym projektem jest Slowpresso.

Jaka jest kawa ze Slowpresso

Jej charakterystyczną cechą jest przede wszystkim konsystencja. Zawiesista, gęsta, pełna.  Dlatego w nazwie jest  “presso”, które pochodzi od włoskiego “espressivo”, czyli wyrazisty. Ta konsystencja jest ważną cechą, taką kawę lubimy, trochę jej nam brakuje w alternatywnych metodach parzenia.

Przy odpowiednim zaparzeniu powstaje ekstrakt o głębokim smaku, małej dawce goryczy, lekkiej kwasowości i nutach, które zależą od wybranej kawy. Można go wypić jako “małą czarną”, shota, lub wykorzystać do przygotowania większej kawy z wodą lub mlekiem.

Od typowych metod przelewowych Slowpresso różni się przede wszystkim czasem parzenia. W dripach wynosi on około 2-3 minuty. W przypadku Slowpresso parzenie może trwać od 4 do 12 minut. Dzięki przedłużonemu kontaktowi kawy z wodą otrzymany napar jest o wiele gęstszy, bardziej esencjonalny, o pełniejszym body. Jednocześnie dość łatwo jest uzyskać bogactwo smaków i różnorodność aromatów.

Metoda parzenia w Slowpresso krok po kroku: wersja tekstowa i wideo.

Sam smak zależy bardzo od użytej kawy, ale możemy też na niego wpływać sposobem parzenia i stopniem mielenia. Stopień zmielenia kawy jest jednym z czynników mających największe znaczenie dla uzyskanych efektów: zbyt drobno zmielona wydłuża czas parzenia i powoduje, że w kawie jest więcej goryczy. Grube mielenie powoduje, że woda przepływa przez kawę szybciej, jest smaczna, ale nie ma właściwej dla slowpresso konsystencji. Po serii prób i błędów rekomendujemy kawę zmieloną średnio lub nieco grubiej niż średnio, ale zachęcamy też do własnych eksperymentów.

To co wyróżnia konstrukcję Slowpresso, to kształt sitka z płaskim dnem i fakt, że na jego dnie leży mały, okrągły, papierowy filtr. Po zwilżeniu wodą przylega do dna sitka i powoduje, że kawa dokładnie wypełnia jego dolną część. A mała ilość papieru i przepłukanie go wrzątkiem, powoduje, że nie ma jego posmaku. Sitko nie jest trójkątne, rozszerza się w połowie wysokości, co powoduje wyraźny rozdział na część z kawą i część, w której znajduje się woda.

Samo parzenie jest trochę podobne do parzenia dripów, ale wymaga innego, wolniejszego sposobu lania wody na kawę. W trakcie całego procesu kawa nie powinna być wzburzana przez strumień wody. Kształt i proporcje Slowpresso pomagają w osiągnięciu tego celu.

Kolejną rzeczą wyróżniającą Slowpresso jest pokrywka-podstawka. Jej użycie w trakcie trwającego kilka minut parzenia powoduje, że woda w sitku wolniej stygnie, co wypływa zarówno na smak kawy jak i jej późniejszą temperaturę, co jest ważnym aspektem w przypadku kaw parzonych przelewowo. Z pokrywki można zrezygnować, jeśli chce się uzyskać inne efekty smakowe.

Więcej o sposobie parzenia, ilości kawy i wpływie sposobu parzenia na smak dowiesz się z naszego kompendium wiedzy, czyli FAQ.

Jak powstają zestawy Slowpresso?

Pierwsze zestawy Slowpresso były ręcznie robione – toczone na kole garncarskim przez Justynę Karamuz. Od czerwca 2015 do maja 2016 powstawały kolejne serie prototypów. Różniły się trochę kształtem, rozmiarami, detalami. Był to okres intensywnego testowania. Zbieraliśmy uwagi, wątpliwości i pytania i wprowadzaliśmy poprawki w samym przedmiocie i dołączanych do niego materiałach.

Kolejnym etapem było ustalenie ostatecznego projektu, znalezienie producenta i prace nad uruchomieniem produkcji. We wrześniu 2016 pracę nad Slowpresso zaczęła firma KOPLAN. Ten zakład z Wałbrzych został założony w 2006 roku przez małżeństwo absolwentów Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki na AGH – Konrada i Monikę. Tak piszą o sobie:

Jesteśmy zakładem produkcyjnym o szerokim wachlarzu możliwości. Pracujemy na samodzielnie przygotowanych masach i szkliwach ceramicznych. Produkty Koplan są dziełem ludzkich rąk, powstają w technologii odlewania w formach gipsowych, ręcznego zdobienia. Własna modelarnia, pracownia projektowa oraz zespół wykwalifikowanych, zaangażowanych w swoją pracę ludzi, z dużym doświadczeniem w branży, są atutem naszej firmy. Wierzymy, że dzięki wzajemnemu szacunkowi i zaufaniu, doskonaleniu umiejętności, postępowaniu zgodnie z zasadami uczciwego biznesu, dbaniu o kreowanie jak najlepszych produktów, spełniających wymagania oraz oczekiwania – cały czas się rozwijamy. (Więcej na: http://koplan.pl/o-firmie/)

Cieszymy się, że wybraliśmy do współpracy właśnie ich. Rozumieją nasz pomysł, wkładają w niego serce, wiedzę i umiejętności.

Czytaj więcej o projekcie Slowpresso i jego historii

Slow coffee – czy spokojna kawa ma sens?

Slow coffee – czy spokojna kawa ma sens?

Ta historia zaczyna się od paradoksu: zaprojektowałam Slowpresso, czyli ceramiczny zestaw do spokojnej kawy, a ostatnia rzecz, jaką można o mnie powiedzieć, to to, że jestem slow. Moi przyjaciele twierdzą, że jestem szybka, kontrastowa i nieprzewidywalna. „Kobieta...

Klątwa drobnych poprawek

Klątwa drobnych poprawek

Co się wydarzyło w projekcie Slowpresso? Plan był taki, że po zrobieniu drobnych poprawek, na będziemy mogli zacząć pracować nad matrycami. Potem odleje się komplet form roboczych i szybko będzie można zacząć właściwą produkcję.

Co się naprawdę stało? Wprowadzanie drobnych poprawek i poprawianie rzeczy, które popsuliśmy przy poprawkach zajęło nam półtora miesiąca. Nie mam nic do zarzucenia naszemu producentowi. Teraz już wiem, że musiało tak być, drobne zmiany „na koniec” prawie zawsze zajmują mnóstwo czasu.

Slowpresso – od prototypu do gotowego produktu

Slowpresso – od prototypu do gotowego produktu

Toczone na kole naczynia ceramiczne potraktowałam jako prototypy Slowpresso. Opisuję jak gotowy produkt różni się od prototypów i z czego wynikają te różnice. Slowpresso to ceramiczny zaparzacz do kawy. Urządzenie wymyślone przez mojego tatę, zaprojektowane przeze mnie. Służy do przelewowego parzenia mocnej kawy o zbalansowanym smaku. Bez pośpiechu, bez dużej ilości technologii i skomplikowanych procedur.

Pierwsze ceramiczne sitka do parzenia mocnej kawy zrobiłam w 2010 roku. Były używane w domu, tata parzył w nich kawę dla rodziny i przyjaciół. Pomysł na nazwę Slowpresso i składający się z trzech części zestaw narodził się w pierwszej połowie 2015 roku. Od tamtej pory rozwijamy go i udoskonalamy.